پرینت

titrekhabar

در این مراسم سرپرست معاونت اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور با بیان اینکه تلاش های 3 ساله دولت تدبیر و امید با برقراری نظم و انضباط در کشور توانسته است از تشدید چالش ها و تیدیل آنها به بحران ممانعت به عمل آورد گفت: امروز ایران به عنوان کشوری مستقل و تاثیرگذار در دنیا و منطقه شناخته می شود که باید از شرایط ایجاد شده در راستای رشد و توسعه کشور بهره ببریم.

 

DSC 9187

صادقی افزود: دولت منکر برخی سوء مدیریت ها در حق تولیدکنندگان و صادرکنندگان در برخی از دستگاه های اجرایی نیست به نحوی که در بخش های مولد نتوانسته ایم به طور مناسبی اشتغالزایی کنیم که این اقدام منجر به فربه شدن بدنه دستگاه های اجرایی شده است. وی اظهار داشت: دولت و مسئولین به خوبی بر مشکلات بر سر راه فضای کسب و کار و تولیدکنندگان اشراف دارند و متناسب با امکانات این مشکلات را مرتفع می کنند.

DSC 9238

در ادامه مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار مشارکت بیشتر بخش خصوصی و ارائه مشاوره برای اصلاح قوانین شد. محدرضا مودودی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر فارس گفت: اگرچه طبق آمارها، تجارت خارجی ایران طی سالهای گذشته روند رو به رشدی داشته است اما زیرساختها، قوانین و نهادهای اجرایی ما این میزان رشد نکرده اند. ضمن اینکه بخش عمده ای از این رشد را مرهون بخش پتروشیمی هستیم، افزود: در این راستا حل مشکلات مالیات و مالیات بر ارزش افزوده از اولویت های ماست که به صورت جدی پیگیری می کنیم. مودودی با توجه به ترازتجاری مثبت ایران گفت: مقایسه تراز تجاری مثبت ایران با آمریکا گویای این موضوع است که اگرچه تراز تجاری ما رشد داشته است اما نتواستیم سهم واقعی خود را از صادرات به حوزه خلیج فارس کسب کنیم در صورتی که سهم صادرات آمریکا از بازار کشورهایی همچون تایوان و چین چشمگیر است. مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور افزود: با برگشت ثبات به کشورهای حوزه خلیج فارس که بازارهای هدف ما برای صادرات هستند، سهم صادرات ما از این کشورها ناچیز می شود و در این راستا باید صادرکنندگان ما برنامه ریزی درازمدتی برای صادرات خود به این کشورها داشته باشند تا بازارهای هدف صادراتی خود را از دست ندهند و در این میان نقش بخش خصوصی حائز اهمیت است که در این مسیر همت مضاعفی داشته باشند. وی با اشاره به ضعف ایران در کسب بازارهای صادراتی در کشور روسیه، بیان داشت: هنوز نتوانسته ایم برنامه ریزی مدونی در خصوص کسب بازارهای مدرن در این کشور داشته باشیم. مودودی اظهار داشت : از سال 56 تقریبا 4 درصد سبد صادراتی کل کشور را صادرات غیرنفتی تشکیل می داد، اما امروز سهم ما از این صادرات 70 درصد می باشد که مشارکت بخش خصوصی می تواند سهم ما را از صادرات غیرنفتی افزایش دهد.

DSC 9283

در این مراسم استاندار فارس نیز گفت : تنها زمانی می توانیم بر مشکلات بر سر راه صادرات فائق آییم که صاحبان قدرت، صاحبان فکر و تولیدکنندگان در کنار هم باشند. محمدعلی افشانی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی باید در کنار بخش دولتی در امور خود از دیدگاه های صاحبان فن بهره مند شود، افزود: تولیدکنندگان ما باید در حوزه خود بازاریابان خوبی نیز باشند تا بتوانند محصولات تولیدی خود را به کشورهای بیشتری صادر کنند. استاندار فارس با بیان اینکه در عصر رقابتی امروزصادرات نه تنها به عنوان یک حرفه که به عنوان شاخص و معیار معرفی کشورها محسوب می شود گفت : هر کشوری با کالای صادراتی خود به دنیا معرفی می شود و کیفیت و قیمت کالا بیانگر سطح پیشرفت کشورها به ویژه در عرصه صنعت می باشد، ضمن اینکه کالاهای صادراتی بیانگر فرهنگ هر جامعه ای است به نحوی که صادرات معیاری برای فرهنگ کشورهاست.

وی توسعه پایدار را پاسخگوی نیاز امروز بدون فدا کردن حقوق نسل آینده توصیف کرد و اظهار داشت : بازرگانان و تاجران باید از حرفه خود شناخت کافی داشه باشند همچنان که بازرگانان کشورهایی همچون چین، ژاپن و کره به خوبی توانسته اند بازارهای صادراتی اروپا و آمریکا را تصاحب کنند. افشانی افزود : میزان صادرات فارس طی شش ماه اول سال جاری 104 درصد رشد داشته که سهم گمرکات فارس از این میزان 34 درصد می باشد و این تنها به لحاظ ارزش ریالی است. وی با ابراز خرسندی از حرکت رو به جلو فارس در مسیر پیشرفت ، گفت: قطار و لوکوموتیو رشد اقتصادی در مسیر درست خود قرار گرفته و باید همانطور که هزینه بخشی از جنگ های کشورهای خاورمیانه توسط ایران تامین می شود، بازرگانان و تجار ایرانی با سهم بازارهای صادراتی در این کشورها، جایگزین این بخش شوند. استاندار فارس با بیان اینکه این مراسم با دو هدف تقدیر از تولیدکنندگان و صادرکنندگان برتر و تقدیر از مدیرانی که موانع را از سر راه تولیدکنندگان بر می دارند، برگزار می شود افزود : مثبت شدن تراز تجاری صادرات موید آن است که اقتصاد ما در حال رشد است آن هم در ظرف کمتر از یکسال پس از توافقات برجام. در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه ملی و استانی در اتاق بازرگانی شیراز، رئیس اتاق بازرگانی شیراز با اشاره به وجود ده صادرکننده برتر کشاورزی در فارس، گفت : اگرچه در شرایط فعلی صادرکنندگان برتر فارس عملکرد مثبتی از خود به جای گذاشته اند اما مجموع صادرات نفتی و غیرنفتی ما به 100 میلیارد دلار هم نرسیده است، ضمن اینکه قرار بر این بود سهم صادرات غیرنفتی ما 100 میلیارد دلار باشد که در حال حاضر این سهم به 42 میلیارد دلار رسیده است.

 DSC 9048

جمال رازقی، مهم‌ترین مشکل حال حاضر در بخش صادرات نبود زیرساخت‌های مناسب دانست و اظهار داشت: بخشی از این مشکلات به بحران در قیمت تمام‌شده ناشی از سیاست‌های پولی، ارزی و بانکی برمی‌گردد. رازقی با انتقاد از سیستم رباخواری بانکی کشور گفت: تولیدکنندگان ما برای ایجاد یک واحد تولیدی متحمل صرف هزینه‌های گزافی می‌شوند که موجبات دلسردی و ناامیدی آنان را فراهم می‌کند. رئیس اتاق بازرگانی شیراز با اشاره به سفر خود به کشور اندونزی برای انعقاد قراردادهای صادراتی، گفت: در سفر به این کشور متوجه شدم که تولیدکنندگان آن‌ها با مشکلات، دست‌وپنجه نرم نمی‌کنند. وی بابیان اینکه در کشور اندونزی در بخش تامین اجتماعی، سهم کارفرما5/3 درصد و سهم کارگران5/1 درصد است، افزود: قوانین سازمان تامین اجتماعی ایران، مشکلات عدیده‌ای را برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان فراهم می‌کند. رازقی بابیان اینکه نوع رفتار با تولیدکنندگان و صادرکنندگان، رفتاری ناعادلانه است، گفت: صادرکنندگان ما راهی به‌جز رفتن به زندان و تعطیلی واحدهای تولیدی خود ندارند. رئیس اتاق بازرگانی شیراز بیان داشت: درآمد دولت امروز جمع درآمد حاصل از فروش نفت و دریافت 85 درصد مالیات از تولیدکنندگان است، ضمن اینکه در بخش سیاست خارجی نیز عملکرد دولت منجر به افزایش قیمت تمام‌شده محصولات صادراتی می‌شود و این داستان کماکان ادامه دارد. رازقی با اشاره به اینکه ایران پس از آمریکا صاحب بزرگ‌ترین دیپلماسی است، گفت: باید این دیپلماسی در خدمت تولید باشد، سفارت‌های ایران باید دیپلماسی اقتصادی را در پیش گیرند، لازم است تا رایزنان بازرگانی نقش مؤثری در بازار سازی برای محصولات تولیدی کشور ایفا نمایند. وی بر تلاش دولت و بخش خصوصی و مشارکت مردم تأکید کرد و افزود: سهم نیم درصدی فارس از صادرات شایسته ظرفیت‌های عظیم این استان نیست و ما از نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی انتظار داریم در شرایط کنونی توجه ویژه خود را معطوف به اقتصاد استان کنند، گرچه در پاره ای از مواقع برخی از این نمایندگان حتی در جلسات ما نیز شرکت نمی‌کنند. رازقی خطاب به استاندار فارس، گفت: ما صادرکنندگان و تولیدکنندگان استان تقاضای کمک نداریم، فقط همین‌که حقوق قانونی مارا پایمال نکنند، کفایت می‌کند. ما می‌دانیم چگونه کار خود را انجام دهیم.

DSC 9033

رئیس اتاق بازرگانی شیراز با ارائه پیشنهاد تجلیل از سفرای کشورهای هدف صادراتی، گفت: در صورت موافقت استاندار فارس مبنی بر حضور سفرای کشورهایی که بیشترین همکاری را در زمینه صادرات با ما دارند، هم‌زمان با مراسم بزرگداشت روز صادرات، از آن‌ها تجلیل می‌کنیم. رازقی بابیان اینکه امسال روز نکوداشت صادرات با رویکرد متفاوتی برگزار شد، افزود: برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی فارس و تشکیل کارگروه توسعه صادرات با حضور صادرکنندگان نمونه ملی و استانی ازجمله این برنامه‌ها بود. در این مراسم، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس نیز بابیان اینکه در سال گذشته4صادرکننده نمونه ملی داشتیم، گفت: یکی از صادرکنندگان، ممتاز شد و 3 نفر نیز به‌عنوان صادرکننده ملی شناخته شدند که نشان‌دهنده تلاش استان در زمینه صادرات می‌باشد. علی همتی بابیان اینکه مجموعه سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در کنار اتاق بازرگانی شیراز، عملکرد خوبی از خود ارائه کرده، افزود: این سازمان در سال جاری توانست رتبه نخست کشور را در حوزه اصناف، بازرگانی و در مجموعه‌های اتحادیه صنفی ازجمله صنف لوازم پزشکی از آن خود کند.

وی بیان داشت: سهم ایران از بازار 1315 میلیارد دلاری منطقه، منطقهGIS حوزه خلیج‌فارس هند و پاکستان در سال 2015، 24 میلیارد دلار است که از این لحاظ ما حائز رتبه30 در منطقه هستیم.

DSC 9251

 

 

 

DSC 9228

 

DSC 9131

گفتنی است در این مراسم از صادرکنندگان نمونه ملی و استانی با اهدای لوح و جوایزی به شرح ذیل تجلیل به عمل آمد:

DSC 9351

 

DSC 9339

 

DSC 9387

 

منتخبین نهایی صادرکنندگان نمونه برگزیده استانی:

جمال رازقی جهرمی از شرکت ستاره یخی آسیا در صنایع غذایی و کنسروی، محمدکاظم خورشیدیان از شرکت ایل بافت فارس در گروه فرش، ابراهیم غلام‌زاده از شرکت سیمان لامرد در گروه مصالح ساختمانی، علی محمدابراهیمی از شرکت زرین غزال در گروه صنایع لبنی، محمدامین حنیف پور از شرکت پگاه فارس در گروه صنایع لبنی، ستار جوکار از شرکت یک و یک کیش در گروه صنایع غذایی و کنسروی، کمال نصیری از شرکت کشت و صنعت تیوندشت در گروه صنایع غذایی و کنسروی، هاشم نصیری از شرکت رامک شیراز در گروه صنایع لبنی، عبدالجلیل کرمی از شرکت سمیران سلامت در گروه میوه و تره‌بار، جعفر حسین زاده از شرکت آریا سام در گروه میوه و تره‌بار، اسماعیل سهیل از شرکت بازرگانی سهیل در گروه میوه و تره‌بار، سید ابراهیم ابطحی از شرکت آسه یاسوج در گروه گیاهان دارویی، عبدالرسول ترکمانی از شرکت ریشمک در گروه گیاهان دارویی، علی‌محمد ذبیحی از شرکت ستاره درخشان استهبان در گروه خشکبار و خرما، کیانوش کاظمی از شرکت پتروشیمی شیراز در گروه پتروشیمی و شیمیایی، احسان اله بیات از شرکت صنایع شیمیایی سینا از گروه پتروشیمی و شیمیایی، محمدهادی نصری از شرکت خوش‌شانس امیر در گروه عمومی و سایر، محمدحسن پور از شرکت تعاونی مرزنشینان اشکنان و حومه در گروه عمومی و سایر، سید علی‌اکبر خاک ره از شرکت پولاد کف در گروه فلزات.

 

 

منتخبین صادرکنندگان شایسته تقدیر استان فارس

حمیدرضا ذوالانواری از شرکت تعاونی فرش ذوالانواری در گروه فرش، ماشاالله کامکار از شرکت سیمان سفید نی ریز در گروه مصالح ساختمانی، اسدالله نیکفر از شرکت سیمان فارس نودر گروه مصالح ساختمانی، محمد ذاکری زاده از شرکت پشم شیشه ایران در گروه مصالح ساختمانی، احمد کوچکی از شرکت بازرگانی کوچکی در گروه میوه و تره بار، کرامت الله محمدنیا از شرکت صنایع شیمیایی فارس در گروه پتروشیمی و شیمیایی، سعید گودرزی از شرکت نفت پاسارگاد در گروه پتروشیمی و شیمیایی، محمدمهدی محزون از شرکت پارس محزون در گروه پتروشیمی و شیمیایی، عباس شریفی از شرکت تعاونی مرزنشینان علامرودشت در گروه عمومی و سایر، ناصر موالی از شرکت تعاونی مرزنشینان گله دار در گروه عمومی و سایر، عبدالحسن موذن از شرکت بازرگانی موذن در گروه عمومی و سایر.

منتخبین صادرکنندگان نمونه ملی استان فارس

یوسف تخت دار از شرکت برودت گستر طوبی از گزوه میوه و تره بار، علیرضا مرائی از شرکت شیرین دارو در گروه گیاهان داروئی، علیرضا قاجار از شرکت گشت تور در گروه خدمات، بیژن عباس آرند از شرکت الکترونیک شیراز در گروه فناوری بالا.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی